0212 875 05 05BESİD HAKKINDA

BİZİ TAKİP EDİN

Başkanın Dernek Açılış Konuşması

 

 

Başkanın Dernek Açılış Konuşması

Beysan Sanayi Sitesinin değerli sanayicileri, Sivil Toplum Kuruluşunun Yöneticileri, Kurucu Üyelerim, Yönetim Kurulu Üyeleri ve değerli konuklarımız.
 
İlkler hep zordur, büyük emek ve mücadele gerektirir. İlkleri gerçekleştiren insanlar zoru başaranlardır onlar çevresine halishane bir ışıltı yayan, suya sabuna dokunan, başarıya inanan, kalbi üretkenlik ve kararlılıkla dolu, bir ve birlikte olabilen, taş üstüne taş koyan, gerektiğinde risk alan, gerektiğinde gözünü budaktan sakınmayan, birlikte başarmanın tadını almış ve almaya devam edecek olan temiz ve özel insanlardır. Bugün burada temmuz ayında kuruluş çalışmalarına başladığımız, BESİD kısa adıyla Beysan Sanayici ve İş Adamları Derneğimizin açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz, hepiniz hoş geldiniz. 
 
Konuşmamı iki ana konuda yapacağım, birinci konu: Beysan Sanayi Sitemizin kısaca tarihçesinden bahsedeceğim. İkinci konumuz ise dernek faaliyetleri ile ilgili dernek vizyonu ile ilgili neler yapacağız burada bir özetlemeye çalışacağım.
 
Beysan Sanayi Sitesi bildiğiniz gibi 1990 yılından beri devam eden faaliyetler neticesinde 400 dönüm arazinin ifrazı ve yol terkleri yapılarak kalan 302.980 m2 net alan üzerine kurulmuş bir sanayi bölgesidir.  Beysan Sanayi Sitesinde toplam 95 parsel bulunmaktadır. Sitemizin yol, su, kanalizasyon, yağmur suyu, elektrik ve çevre düzenlemesi gibi alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra 2009 yılından itibaren sınırlı sorumlu Beysan İşyeri Kooperatifleri Birliği’nce, kooperatif ortaklarına tapuları devri başlamıştır.
 
Bu arada kooperatif üyeleri maliki oldukları parseller üzerinde kendi fabrikalarının inşaatlarını tamamlayarak üretim faaliyetlerine geçmişlerdir. Mevcut Emsal 2 olan imar iznine göre site içindeki fabrika inşaatları tamamlandığında, takriben 1 milyon m2 inşaat alanına sahip dev bir fabrikalar alanı oluşmuş olacaktır. Sanayi sitemiz Türkiye’nin diğer sanayi bölgelerinden farklı olarak tamamen ortaklarının gayretleri ve birikimi ile kurulmuştur. Böylece sanayi sitemizin içinde şu anda faaliyette bulunan takribi 200 orta ölçekli fabrikada ortalama 50 kişi çalıştığını düşündüğümüzde, 10.000 çalışanımıza istihdam sağlanmaktadır. Yan tedarikçilerimiz ve çalışan ailelerimizi de düşündüğümüzde, en azından 50.000 kişi sanayimizde ki firmalardan geçimini sağlamaktadır.
 
Sanayi Sitemiz ulaşım yönünden E-5 Haramidere kavşağında konuşlandığından Ambarlı limanına ve TEM otoyoluna yakınlığı dolayısı ile çok merkezi bir noktada bulunmaktadır. 
 
Ana sanayilere yönelik imalat eksenli sektörler; tekstil, gıda sanayi, matbaa, yayıncılık, zücaciye, ambalaj, makine ve makine parçaları, inşaat malzemeleri, PVC pencere doğramaları, mobilya, plastik ve kauçuk, elektrik-elektronik, kozmetik, otomotiv ve savunma sanayi şeklinde sayılabilir. Böylece Beysan Sanayi Sitesinde farklı üretim bandında binlerce ürün üretilmektedir. Sitemiz içinde depolama alanları, antrepolar ve otomotiv ana dağıtım firmaları, lojistik ve pazarlama firmaları da mevcuttur.
 
Ayrıca 1987 yılında inşaatına başlanmış olan komşumuz Haramidere Sanayi Sitesinde 120.000 m2 alan üzerinde kurulu, 14 blok üzerinde  960 adet işyeri mevcuttur. Bu sitede ise 500  firma üretim faaliyeti göstermektedir. 
 
Sitemiz 2010 yılında toplu yapı yönetimine geçmiştir, ancak iki yönetim olması nedeniyle mahkeme tarafından sitemize geçici bir yönetici atanmıştır. 2013 şubat ayı içersinde yapılacak olan Toplu Yapı Yönetimi Seçimlerin de umuyoruz ki sitemiz kendi kendini yönetecek ve kendi içimizden yöneticiler ile hak ettiği değeri bulacaktır.
 
Değerli dostlarım, arkadaşlarım şimdide derneğimizin vizyonu ve faaliyetleri konusuna değineceğim. Beysan Sanayici ve İş Adamları Derneği olarak, ulusal kalkınma sürecinde küresel rekabette yeni faktörleri, yeni oluşumları ve organizasyonları yakından izleyeceğiz. Sanayicimizin gelişimine destek vererek bu amaç doğrultusunda, iletişimi kuvvetli güncel ve akılcı faaliyetlerde bulunacağız.
 
Hedefimiz; bölge olarak tüm altyapı ihtiyaçlarını tamamlamış, üstün niteliklerde, düşük maliyetlerle imalât yapabilen, rekabet gücü gelişmiş, ortak hareket becerisi edinmiş, üniversite sanayi işbirliğinden kurumsal olarak yararlanabilme bilgi ve becerisine erişmiş, üretim teknolojilerinde dünyayı izleyebilen, birbirine destek veren, işbirliği ve dayanışmanın hakim olduğu daha rekabetçi bir sanayi bölgesi oluşmasına katkıda bulunmaktır.
 
Sanayicimizin personel arayışında, hukuki, mali ve ekonomi konularında düzenli bilgilendirip, danışmanlık yaparak yanlarında olacağız. Kasım ayı itibari ile “İŞ=AŞ” sloganımızla, düzenlenecek istişare ve bilgilendirme toplantıları yapacağız. Bu toplantılara bütün üyelerimiz davetli olacak. Bunun duyurusunu da daha sonra tarihini sizlere dernek koordinatörlüğü bilgilendirme faksı ile iletecek. Bunun yanı sıra en önemli gördüğümüz, derneğimizin kurulmasının temel amaçlarından biride tapularımızda ki şerhler; bu şerhlerin kaldırılması yönünde sadece var olan şu anda ki mahkemeler değil, onun dışında ki farklı hukuki yolların araştırılması yönünde devam eden tüm yasal sürecin takipçisi ve içinde olmayı arzu ediyoruz.
 
Değerli arkadaşlarım içinde bulunduğumuz çağ münferit yaklaşımlar ve bireysel çalışma yerine, bir ve birlik olmanın gerektiği bir çağdır. Bundan dolayı dayanışma ve paylaşım kültürü bir zorunluluk haline gelmiştir. Sizleri de bu önemli birlikteliğin içinde görmek ve desteğinizi hissederek bu yolda birlikte yürümek en büyük arzumuzdur. Lütfen desteklerinizi toplumsal duyarlılığımız ön planda tutarak derneğimize üyeliğinizi gerçekleştiriniz. Derneğimizin Sanayi Sitemize, Sanayicimize, sanayi içindeki çalışanlarımıza ve milletimize hayırlı olmasını diler, kuruluş aşamasında emeği geçen tüm dostlarıma, arkadaşlarıma, gönüllü olarak bize destek veren değerli dostumuz, Avukat Sayın Mahmut BAŞARAN’ a da huzurlarınızda sizler adına teşekkür etmek isterim önümüzde ki hafta başlayacak olan Kurban Bayramınızı da şimdiden kutlar, tüm insanlığa barış,huzur, mutluluk getirmesini Ceanb-ı Allah’tan dilerim.
 

Faaliyet Alanları

Dernek Yönetimi

Copyright 2010. BESİD DERNEĞİ Tüm Hakları Saklıdır

Web Tasarım